| Producer | Elcom |
|---|---|
| Pin size | 6,3/0,8mm x2 |
| Certificates | RoHS |
| Product type | Rocker switch |
| Dimension | 33x14mm |
| Button color | white |
| Type of button | on-off |
| Mounting method | Snap-IN |
| Rated voltage | 250Vac |
| Rated current | 16A |
| additional functions | white housing |
| Contact configuration | SPST |