Dlaczego płytki PCB są zwykle zielone

Warto wiedzieć, że płytki PCB składają się z warstw. Rdzeń płytki wytworzony jest z materiału FR4, który jest koloru żółtego. Natomiast zewnętrzna warstwa ochronna – maska lutownicza – nazywana soldermaską, ma za zadanie min. chronić płytkę drukowaną przed warunkami zewnętrznymi, zabezpieczać warstwę miedzi przed utlenianiem, czy zapobiegać tworzeniu się zwarć, mostków przewodzących pomiędzy lutowanymi powierzchniami. I to właśnie ta warstwa zwykle jest koloru zielonego. Jest to żywica z dodatkiem barwnych pigmentów, którą zwykle nakłada się za pomocą sitodruku. Obecnie można dowolnie barwić płytki PCB.

Dlaczego płytki PCB mają najczęściej kolor zielony? Istnieje kilka faktów rzucających światło na tę sprawę. Żywica epoksydowa, wykorzystywana początkowo do produkcji soldermaski, miała kolor zielony. Po drugie, dawniej kontrola poprawności wykonania obwodu drukowanego, była wykonywana wizualnie. Osoby odpowiedzialne za weryfikację jakości, wiele godzin dziennie przeglądały płytki, aby wyłapać ewentualne błędy. Jak wiemy, zieleń ma właściwości relaksujące, zatem wpływa na redukcję zmęczenia. Jednocześnie naukowcy ustalili, że oko ludzkie jest wyjątkowo wrażliwe na częstotliwość fal odpowiadająca barwie zielonej. Skutkuje to dużym kontrastem pomiędzy ścieżkami, a warstwą ochronną.

Duża powszechność zielonych płytek wpływa obecnie na korzystniejszą cenę względem tych inaczej zabarwionych, a to znowu potęguje popularność koloru zielonego. W zależności od potrzeb można jednak zamówić PCB praktycznie w każdym kolorze.

Przykładowe płytki PCB w różnych kolorach od InterElcom

W InterElcom możesz zamówić płytki PCB zabarwione w dowolny sposób. Zajmujemy się projektowaniem, sprzedażą i montażem PCB. Zapraszamy do kontaktu.

Poznaj więcej informacji na temat montażu płytek PCB.

 

Udostępnij:

Zobacz inne artykuły

Chłodzenie podzespołów elektronicznych

W dzisiejszym artykule pragniemy zbliżyć Wam kolejne, jakże ważne z perspektywy projektanta zagadnienia –  związane z chłodzeniem układów elektronicznych. W artykule dowiesz się, dlaczego istotna

Przeczytaj również

Gniazda bezpiecznikowe

Rodzaje i zastosowanie gniazd bezpiecznikowych

Czym są gniazda bezpiecznikowe? Najprościej rzecz ujmując, gniazda bezpiecznikowe są główną składową każdego z bezpieczników. W celu odpowiedniego zabezpieczenia instalacji, trzeba wiedzieć jaki rodzaj gniazd

Masz pytanie? Napisz do nas lub zadzwoń

71 780 78 36