Wyświetlacze TFT - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Data publikacji 2021-02-28
Dotyczy to wszystkich aspektów naszego życia - samochodów, urządzeń AGD, medycyny, czy urządzeń RTV. Widzimy, jak poprawiła się jakość tych mechanizmów. Urządzenia pracują szybciej, ciszej i z większą efektywnością.Skoro już jesteśmy przy temacie „widzenia”. Najlepszym przykładem rozwoju mogą być wyświetlacze. Na początku spotykane tylko i wyłącznie w telewizorach, teraz towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Lodówka pokazuje na wbudowanym wyświetlaczu, że należy kupić mleko. Na komputerze możemy pracować w każdych warunkach oświetleniowych. Telewizory zapewniają jakość obrazu, która jeszcze dwadzieścia lat temu była elementem książek science fiction. Jest to możliwe dzięki technologii TFT. Właśnie na wyświetlaczach opartych na tej technologii skupimy się w dzisiejszym artykule.

Co to jest TFT?

Generalnie TFT (z angielskiego Thin-Film Transistor) to rodzaj tranzystora polowego, który jest stosowany głównie w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Wyświetlacz, w którym została zastosowana technologia TFT (TFT LCD), ma znacznie lepsze parametry niż inne wyświetlacze LCD. Wynika to z tego, że zastosowane są w nich matryce aktywne. Są one nazywane matrycami TFT. Skąd zatem wynikają lepsze parametry tych wyświetlaczy? Tranzystory TFT zastosowane w tych matrycach sprawiają, że każdemu pikselowi przypisane są aż cztery osobne tranzystory. Dla porównania: w innych wyświetlaczach jeden tranzystor odpowiada za jeden rząd pikseli. Dlatego właśnie obraz wyświetlany na takim ekranie jest wyraźniejszy, bardziej szczegółowy i ma wyższą rozdzielczość.

Rodzaje matryc TFT

W wyświetlaczach ciekłokrystalicznych stosowany jest szereg różnych typów matryc TFT. Poniżej prezentujemy kilka oraz garść najważniejszych informacji: IPS (in-plane switching): charakteryzuje się najbardziej naturalnym odzwierciedleniem kolorów; rewelacyjnie oddają biel, mają bardzo dobrą wytrzymałość; MVA (multi-domain vertical alignment): znakomite kąty widzenia, świetne odwzorowanie kolorów i bardzo dobra ostrość obrazu, mają odrobinę wolniejszy czas reakcji niż TN, ale lepszy niż w matrycach IPS; PVA (patterned vertical alignment): krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast, relatywnie niska jasność; TN (twisted nematic): dobra cena, super czas reakcji, ale znacząco słabsze odwzorowanie kolorów; Występują także: AFFS (advanced fringe field switching) ASV (advanced super view) PLS (plane line switching)

Zastosowanie

W związku z tym, że wyświetlacze TFT charakteryzują się fantastyczną jakością, producenci chętnie używają ich w swoich produktach. Znajdują zastosowanie w wysokiej jakości laptopach, a także monitorach do komputerów. Cienkie telewizory, na których wyświetlany obraz zapiera dech w piersiach, także są wyposażone w te matryce. Wyświetlacze TFT mają także zastosowanie w przemyśle. Stanowią doskonałe rozwiązanie jako ekran w maszynach wymagających precyzyjnego sterowania. Spotkane w bankomatach, paczkomatach i biletomatach. Coraz szybciej rozwijające się technologie używające TFT sprawią, że w niedługim czasie wszędzie będziemy się spotykać z tymi matrycami.